O ženšenu jste již pravděpodobně slyšeli, je vyzdvihován v současné době jako přírodní medikament a jsou mu připisovány určité vlastnosti, o kterých již věděli lidé před několika tisíci lety. Ženšen pochází z Asie a tam s ním také pracuje Tradiční čínská medicína, ale neexistuje jen jediný druh ženšenu, rostlin s podobnými účinky je více a mezi těmi nejznámějšími je to indická Ashwagandha a také Maca peruánská.
O původu rostliny Maca není nutné dlouze hovořit, již samotný název vás zavede do Jižní Ameriky, do vysokých nadmořských výšek. A proč právě tam? Této docela nenápadné rostlince se daří v podmínkách, které by byly pro většinu rostlinných druhů příliš extrémní. Maca však dovede velmi dobře hospodařit s živinami z půdy a dovede jejich potenciál využít lépe, než rostliny rostoucí v příznivějších podmínkách. Je v ní ukryto obrovské množství látek, které jsou typické pro všechny ostatní tzv. adaptogenní bylinky.
Adaptogen znamená, že látky v něm obsažené adaptují organismus na stresové situace a přiznejme si, že jich dnes není málo v životě snad každého z nás. Musíme čelit situacím obtížným, kterým lidé nebyli vystaveni v minulosti, a které také souvisí se současnou přetechnizovanou dobou.
Zkušenosti s Macou peruánskou potvrzují i lidé v souvislosti s podporou sexuálních funkcí. Působí v tomto ohledu velmi komplexně, jsou vhodné pro muže i ženy, kterým zvyšují přirozenou chuť na sex, prodlužují sexuální výdrž, oddalují předčasnou ejakulaci a celkově povzbuzují vitalitu a fungování organismu ve všech jeho projevech. O Mace, stejně jako o jiných druzích ženšenu, se ví, že působí na všechny orgánové systémy, a že současně upravují hormonální dysbalanci, což je nesmírně důležité pro látkovou výměnu, pro správné trávení, regeneraci organismu, pro dobrý spánek, pro práci nervové soustavy a mozku a všechny další procesy, jimiž se naše tělo udržuje ve zdraví a v kondici.