Kráska jménem toulitka

Nezařazené

Toto krásné české označení patří tropickému rostlinnému druhu Anthurium. Je jen málo tak atraktivních pokojových rostlin dekorativních listem i květem, které navíc dokáží kvést v průběhu celého roku. Patří mezi epifytní druhy, takže vyváří dva druhy kořenů: jedny k upevnění a druhé k přijímání vlhkosti a živin.

červené anturie

Dříve se pěstovalo více Anthurium scherzerianum, které se nejlépe hodí pro pěstování v bytě, dnes na trhu seženete spíše módnější a vyšší Anthurium andreanum. Oba druhy zdobí exoticky vyhlížejícím květenstvím složeným z palice a barevného toulce. Patří mezi několik pokojových rostlin, jejichž neobvyklé květy lze použít i k řezu.

Při správné péči je toulitka dlouhověká rostlina. Jste-li úspěšnými pěstiteli nenáročných orchidejí rodu Phalaenopsis, pak se nebojte ani pěstování anturií. Aby anturium dobře prospívalo, vyžaduje dostatek rozptýleného světla s výjimkou přímého slunečního záření, které by mu mohlo popálit listy.
květ anturie

Jako tropický epifyt potřebuje toulitka samozřejmě vysokou vzdušnou vlhkost. Té nejlépe docílíme pomocí misky s kamínky nebo keramzitem, kterou naplníme vodou a postavíme na ni rostlinu v květináči s obalem. Dále je třeba listy anturia pravidelně rosit, ideálně dešťovou nebo měkkou vodou. Tvrdou vodu špatně snáší.

Důležitá je přiměřená vlhkost substrátu, který udržujeme stále mírně vlhký. V zimním období zálivku zmírníme, abychom anturium nepřelili, rostlině by mohly uhnívat kořeny. Substrát se doporučuje pokrýt vrstvou mechu, která ho pomáhá udržovat vlhký a stimuluje růst vzdušných kořenů.

K základním podmínkám úspěšného pěstování patří i stálá teplota mezi 20°a 25°C a pravidelné přihnojování. Hnojivo můžeme přidat jak do zálivky, tak do vody v postřikovači.

Anturium patří mezi nejúčinnější rostlinné „čističky vzduchu“, odstraňuje z ovzduší toxické látky, které škodí lidskému zdraví.


About: