Dokážete si představit, že byste byli ve svém životě odkázáni jenom na své vlastní síly a schopnosti? Já osobně tedy ne. Jistě, každý z nás by v něčem své potřeby snad nějak uspokojil, jenže bez většiny toho, co dnes máme k dispozici, bychom se museli jednoduše (totiž vlastně vůbec ne jednoduše) obejít. Protože většinu toho, co dnes máme, včetně toho, co považujeme za banální samozřejmost, bychom si svými vlastními silami pořídit nedokázali. A to ať už je řeč o něčem natolik sofistikovaném, jako jsou dejme tomu počítače, televizory, automobily a podobně, nebo i o takových obyčejných věcech, jako jsou potraviny či oblečení. Schválně – kdo z vás by si dokázal třeba vypěstovat obilí a z tohoto upéct docela obyčejný chleba, nebo kdo z vás by si dokázal z toho, co dá příroda, ušít něco jako kalhoty? Jejda, nikdo, že?
A abychom měli i to, co si sami vytvořit nedokážeme, existují peníze. Poskytujeme své služby ostatním a za to peníze dostáváme, a pak takové finanční prostředky vynakládáme, abychom si koupili to, co si vytvořit nedokážeme, zatímco někdo jiný ano.
Chce to tedy mít dostatek peněz. A protože těchto jak známo nebývá nejednou dost, chce to aspoň vědět, kde si v dobách nouze scházející peníze půjčit.
A kde že si půjčit? Pokud má člověk větší nebo přímo ohromné finanční těžkosti, nejednou jen tak někde neuspěje. Protože nedokáže splnit to, co si poskytovatelé půjček kladou za podmínky, za nichž jsou ochotni půjčit. Leckdo v nesnázích nedokáže prokázat vysoké příjmy, leckdo nemá čisté registry dlužníků… A takový člověk je pro finanční instituce nedůvěryhodný a ty mu tedy raději nevyhoví, aby neriskovaly ztrátu.
Ale i těm nejkomplikovanějším žadatelům, kteří mají aspoň nějakou nemovitost, se vyhovět dá. Těm pomůže americká hypotéka bez registru, u níž jsou jiné záruky řádného splácení nahrazeny zástavou nemovitosti. Tato zástava je jistotou, že se poskytovatel půjčky se svými penězi zase shledá, a proto se tu vyhoví kdekomu z lidí v nouzi.