Nebezpečí lavin

Na akutní nebezpečí lavin upozorňuje po celém světě horská služba. Při vysokém stupni se svahy dokonce označují varovnými tabulemi, výstrahy si můžete nechat posílat na mobil.

Všude ve světě se hodnotí lavinové nebezpečí na sjednocené stupnici. Stupnice lavinového nebezpečí má 5 bodů. První dva stupně této stupnice vyjadřují poměrně bezpečný stav. Pouze u druhého stupně se může v některých specificky orientovaných svazích se sklonem vyšším ne 30o jednat o lokální nestabilitu sněhové pokrývky. Takovým místům se vyhněte.
kusy sněhu

Třetí stupeň lavinového nebezpečí je už vážný stav. Pokud nejste zkušení horolezci či jiní odborníci zabývající se sněhem a jeho nebezpečím, neměli byste na túru vycházet.

Při čtvrtém a pátém stupni o túře či volném lyžování si nechte zdát a věnujte se něčemu jinému při čem máte větší šanci přežít.

Na hory bychom nikdy neměli chodit sami. V zimním období už vůbec ne. Předpokládejme, že vás tedy jde několikačlenná skupina. Všichni členové skupiny musí být v zimě v horách s možným výskytem lavin, vybaveni vyhledávacími přístroji. Nejrozšířenějším přístroji jsou výrobky značky Pieps. Všechny vyhledávače u všech členů jsou zapnuty a přepnuty do módu vysílání. Kromě „pípáků“ mají všichni další potřebné lavinové vybavení Aspoň tedy sondy a lopatky. Pokud chodíte často do oblastí s výskytem lavin, je možné se vybavit speciálním batohem s airbagem proti lavinám. V případě že se dostanete do laviny, airbag aktivujete a ten nedopustí lavině, aby vás zasypala do velké hloubky.
švýcarské alpy

Přes lavinový svah nechodíme ve skupině. Mezi lidmi přecházejícími přes svah udržujeme dostatečný odstup. Vzájemně se pozorujeme. V případě pádu laviny a stržení člena skupiny se snažíme zapamatovat místo, kde jsme postiženého viděli naposledy. Okamžitě voláme HS a sami začneme s vyhledáváním.

V lavinově exponovaném terénu se nezdržujeme, nezastavujeme. Vyplatí se toto nebezpečné místo přeběhnou a odpočinout si až v bezpečí. Hezké zážitky bez lavin.

About: