Den co den lidé za sebou zanechávají elektronicky vyhodnotitelné stopy, naše jména jsou zvěčněna v registrech, databanky údajů o státu a hospodářství jsou stále více odhalována a krok za krokem se ztrácí soukromí.
Databanka DNA
· Významným objevem se stal genetický kód-vzorek lidského DNA (kyselina dezoxyribonukleová).
· Rozbor DNA není jen velký krok kupředu v oblasti medicíny, ale také v metodě pátrací.
· Zločinci zanechávají na místě činu biologické stopy, které se za pomoci počítačů a laboratorních výzkumů mohou analyzovat a zjistit tak genetickou strukturu člověka.
· V případě, že existuje podezřelý a na místě činu se nachází biologické vzorky, takřka stoprocentně ho lze usvědčit. Databanka obsahuje několik milionu profilů DNA.
Počítačový systém Viclas
· Policisté používají centrální počítač, do kterého ukládají dokumenty, podrobné zjišťovací dotazníky a všechna další potřebná šetření. Existuje systém Viclas, kde se archivují všechny sexuální vraždy a sexuální napadení.
· Pomocí počítačového programu lze nejen zjistit paralely, ale i určité vlastnosti pachatele.
· Viclas zavedla v roce 1991 Kanadská jízdní policie a během pěti let se rozšířila do Evropy. V současné době je v systému uloženo přibližně dvě stě evropských neobjasněných vražd.
· Pomocí Viclase se daří odhalovat cesty zločinu a zkvalitňovat policejní práci.
Otisky prstů pomoci AFIS
· Dalším přínosem policejních vyšetřovatelů je procedura otisků prstů. Právě otisky prstů jsou uloženy v národním automatickém systému pro identifikaci otisků prstů (AFIS) ve Vídni.
· Od roku 1992 se otisky prstů ukládají digitálně. Každé otisky prstů jsou digitalizovány a uloženy do paměti počítače, který automaticky vyhodnotí jejich zvláštní charakteristické rysy.
· I počítačový systém AFIS výrazně zvýšil procento úspěšnosti kriminalistů a ročně se vyřeší okolo 8000 případů.
Kriminologie a počítačová technika
Nezařazené